Yangın Eğitimi

Yangın eğitimi konusundan bahsetmeden önce, yangının kısaca tanımını yapmak istiyoruz. Yangın, ateşin aşamalar halinde çoğalarak büyümesiyle beraber denetlenemeyecek duruma gelmesiyle oluşmakta olan olaydır. Yangın çıkabilecek potansiyele sahip olan iş merkezleri için, yangın eğitiminin alınması mecbur kılınmaktadır. Yangın hayati bir tehlike taşıdığı için, iyi bir yangın eğitimi alınması gerekmektedir. Bilkent Eğitim Merkezinde sizler için vermekte olduğumuz yangın eğitimi sayesinde, herhangi bir tehlike durumunda panik yapmadan yangını sonlandırmanız mümkün olacaktır.

Yangın eğitimi almak bazı mesleklerde zorunludur. Yangın çıkma ihtimali düşünülerek binanın her köşesinde yangın söndürme aletleri bulundurulmalıdır. Yangın eğitimi almış olan kişiler, yangın durumunda söndürme aletlerine kolayca ulaşıp, yangın riskini ortadan kaldıracaktır. Bilkent akademinin uygulamalı derslerinin içerisinde bu aşamalar detaylı olarak uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Böylece kişi yangın durumuyla ilk defa karşılaşmamış olacağından, daha bilinçli hareket edebilecektir.

Bilkent Eğitim Merkezi Yangın Eğitimi Neden Tercih Edilmeli

Yangın esnasında yangını söndürmek için bilinçli olan kişiler olmadığı durumlarda, can ve mal kaybı oluşabilmektedir. Bu gibi üzücü durumlarla karşı karşıya gelmemek adına, yangın eğitimi alınması gerekmektedir. Yangın eğitimini profesyonel eğitim kadrosu sayesinde, Bilkent Eğitim Merkezinden etkili bir şekilde almanız mümkün olacaktır. Yangın eğitimi sırasında aldığınız bilgiler sayesinde, yangını kısa sürede önleyecek ve tehlike anından kurtulmuş olacaksınız. Teorik eğitimlerin yanı sıra, uygulamalı olarak verilen eğitim sayesinde iyi bir eğitim alacağınıza emin olabilirsiniz. Yangın eğitimi almak için, Bilkent Eğitim Merkezini Tercih ederseniz asla pişman olmayacağınızı temin ediyoruz.

 

 

Yangın Çeşitleri

Yangı Çeşitleri, Bilkent Eğitim Merkezi tarafından verilen eğitimlerden bir kısmıdır. Yangın çeşidinin ne olduğunu bilmek yangını kısa sürede önlemek açısından önem taşımaktadır. Bu yazımızın devamında, sizlere kısaca yangın çeşitlerinden bahsetmek istiyoruz. Yangın çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

·        Yavaş yanma

Yanıcı maddenin büyümesi durumunda, buhar ısı ve oksijenin yeterli miktarda olmadığı durumlarda yavaş yanma meydana gelmektedir. Sizlere yavaş yanmayı kısa bir örnekle şöyle açıklayabiliriz. Demir, bakır gibi metaller havada oksijen ile oksitlenmektedir, hava ısısı buhar veya gaz çıkaramayacağı için yangın meydana gelmektedir. Canlılarda oluşan hücre solunumu da bir yavaş yanma olayı olarak örnek verebiliriz.

·        Hızlı Yanma

Yanmanın bütün belirtilerinin görüldüğü yanma çeşidi olarak bilinmektedir. Yanmanın belirtilerini alev, ısı, ışık ve korlaşma olarak sıralayabiliriz. Bazı maddelerde yanma esnasında, katı halden sıvı hale sonrasında ise buhar veya gaz haline geçerek yandığı görülmektedir. Bazı maddeler ise doğrudan yanarlar. Parafin ve mum doğrudan yanan maddeler sınıfına girmektedir. Maddeler kimi zaman yandıktan sonra buhar çıkarırlar, bu durum naftalinin yanmasını örnek olarak gösterebiliriz.

·        Parlama ve Patlama

Kolayca ateş alan maddelerde, parlama görülmektedir. Benzin bu maddelerin arasına girer. Patlama durumu ise, tamamen bir yanma olayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada dikkatleri çeken olay, maddenin tamamının bir arada yanma durumudur. Bu gibi durumlara maddenin cinsi, birleşimi, şekli, boyutu gibi durumların etken olduğunu söyleyebiliriz. Patlama durumu oldukça tehlikeli bir durumdur. Patlama durumu ile karşılaşıldığında mutlaka yangın eğitimi almış kişilerin olaya müdahale etmesi gerekmektedir. Bilkent Eğitim Merkezinde verilmekte olan yangın eğitimi sayesinde, bu gibi tehlikeli yangın durumlarının üstesinden gelmeniz mümkün olacaktır.

·        Kendi Kendine Yanma

Yavaş yanma müdahale edilmediği süre içerisinde, zamanla hızlı yanmaya dönüşmektedir. Bu durumu kendi kendine yanma olarak tanımlayabiliriz. Kendi kendine yanma olayı, özellikle bitkisel yağların hava ısısı ile oksitlenme sırasında açığa çıkan ısı yüzünden, ortaya çıktığı görülmektedir. Ortaya çıkan ısı giderek artacağından, tehlikeli durumların oluşması söz konusu olmaktadır. Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak, bezir yağına bulaşmış olan bir bez parçası zamanla ısınarak bir süre sonra alev almaya başlayacaktır. Kendi kendine yanma durumunu fark edildiği zaman yangın eğitimi almış olan kişi tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, can ve mal kaybına sebep olabilir. Bilkent Eğitim Merkezinde verilmekte olan, yangın eğitimi sayesinde bu gibi tehlikeli durumlarla kolayca başa çıkabilirsiniz.

Bu kategoride eğitim bulunamadı.